Багато віршів знаменитого українця не втрачають актуальності й у наш час, коли боротьба України за незалежність триває 9 березня - день народження Тараса Шевченко: у 2017 році виповнюється 203 роки із дня народження одного з найбільш легендарних українців.
Під час особливо драматичних подій в Україні чимало творів Тараса Шевченка лишаються актуальними, особливо коли наша країна переживає ключові моменти свого становлення. Не дарма поета називають також "батьком нації".
Шевченко народився 9 березня 1814 року у селі Моринці на Черкащині. Він став тією людиною, яка назавжди змінила українську літературу, достовірно описуючи ті непрості події, які сам бачив і переживав. Відомо, що останні дні свого життя поет провів на чужині у Петербурзі. Його поховали на кладовищі у місті Смоленськ. Але буквально за день до своєї смерті, у свій день народження 9 березня Тарас Шевченко встиг попросити свого друга Григорія Честахівського, щоб його поховали у Каневі. Останнє бажання поета виконали, але це вдалося зробити лише за два роки потому.
Знаменитий "Кобзар" містить 228 творів. Крім цього, Шевченко написав 20 повістей, проте із них до наших днів дійшло лише дев’ять. Навесні 1838-го художник Карл Брюллов викупив молодого Шевченка з кріпацтва, заплативши 2500 рублів. Ці гроші Брюллов отримав з продажу портрета Жуковського. Нарешті вільний, Шевченко вирішив здобувати освіту в Академії мистецтв.
Тарас Шевченко, як відомо, був палким прихильником незалежної України - і від Польщі, і від Російської імперії. Він не переставав постійно про це говорити, не боявся озвучувати сміливі ідеї. Відомо, що Шевченко неодноразово висував ідеї автономного статусу України та інших слов'янських держав. Цікаво також, що столицею такої багатонаціональної держави він бачив місто Київ, а не Москву.
Молодий Тарас Шевченко, не дивлячись на затяжні періоди бідності, часто витрачав зароблені кошти на сучасний в той період одяг. Гонорари були нестабільні, проте і їх він витрачав не тільки на прожиття. Приміром, міг купити собі навіть єнотову шубу. Втім, кажуть, що з часом ця його звичка поступово зникла.
До нас дійшли свідчення про Шевченка від Андрія Козачковського, близького друга письменника. Він пише: "Зразок неповторного, що не вдалося Основ'яненку, мистецтва передавати місцевою російською мовою побут України з цілковитим дотриманням зворотів рідної мови і народного характеру дійових осіб". За деякими свідченнями, Тарас Шевченко дуже любив ром. В часи життя поета цей напій завозили виключно з-за кордону, і далеко не кожен міг собі його дозволити навіть у святкові дні. Втім, лишається цей напій недешевим і зараз. Історики і літературознавці кажуть, що Пантелеймон Куліш і Шевченко свого часу тісно приятелювали. Разом часом співали, разом писали свої картини й навіть часто рибалили. Кажуть, що при цьому Куліш недолюблював Шевченка за його відвертий цинізм, а Шевченко Куліша у свою чергу - за його аристократичність.
Немає коментарів:
Дописати коментар