Позбуваймося слів-паразитів!
Якщо за півтори хвилини людина вимовила беззмістовне слово більше ніж двічі - це слово-паразит. Напевне, час від часу таку біду помічав за собою кожен: як причепиться якесь слівце, так і кажеш його без потреби. - Слова-паразити не несуть жодного смислового навантаження. Це - сміття, яке є у кожній мові. Слова-паразити частіше використовують чоловіки - у жінок словниковий запас більший. Їх вживають представники тих професій, в яких нема активного спілкування. Такі слова популярні серед молоді та людей старшого віку.
Із яких причин у нашій мові з'являється це "сміття"? Вони передаються один одному наче вірус, особливо в дитячих садочках. Причиною може бути оточення, наприклад, батьки чинять словесний тиск на дитину, вона хвилюється, тому й говорить абищо. Також вони з'являються через малий словниковий запас. У дорослих слова-паразити виникають через те, що язик не встигає за думкою. Відомо, що ми думаємо у чотири рази швидше, ніж говоримо. Багато людей хоче відразу ж усе розказати, та не вдається, з'являється розгубленість. Вона породжує страх паузи. І замість того, щоб витримати цю паузу, людина вимовляє слова-паразити. Також їх вживають тоді, коли повільно підбирають точніший вислів. Говорять слова-паразити й ті, хто пережив аудиторний шок і має травму після публічного виступу. А ще такі слова застосовують для впевненості у розмові. Наприклад, у деяких політиків є словосполучення-паразит "абсолютно чітко", яке вживається майже щохвилини.
Якими є найпоширеніші мовні паразити? Виділяють кілька груп. Наприклад, атавістичні звуки - "е-е", "ну", "и-и". Також окремі слова: "кагби", "блін". Люди, які вживають це слово відчувають дратування, хвилювання, невпевненість. Слово "короче" використовують ті, хто відчуває, що занадто багато говорить. Слова-паразити: "як сказати", "скажімо так" - теж вказують на невпевненість, невизначеність. Поширене "ну такоє" - свідчить про неточність думки. Деякі люди полюбляють додавати перепитувальні слова-паразити, наприклад, "правильно", "так". Це роблять, аби переконатися у правильності своєї думки. Також є маніпулятивні фрази-паразити, наприклад, "я вас почув". Часто їх використовують ті, хто займається продажем товарів чи послуг. Зауважу, що матюки теж стали словами-паразитами. Раніше мат виражав афекти, а зараз його використовують як засіб зв'язку слів. Існує багато фраз-паразитів, приказок, фразеологізмів - "бабка надвоє гадала", "се ля ві", навіть анекдоти уже бувають паразитами. З'являються слова-паразити й в інтернетному спілкуванні. Поширене відоме "IMХO" (In My Humble Opinion -- на мою скромну думку. -- Авт.) Його пишуть і там, де треба, і де не треба.
Серед молоді, та й не тільки, стало дуже поширеним слівце "тіпа", -- зауважує Микола Лесюк, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри слов’янських мов Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. - Чув таку розмову студенток: "Рішила я їхати тіпа в універ не в неділю, а тіпа рано в понеділок. Прийшла на зупинку, а бусик тіпа поїхав, лиш показав мені тіпа хвіст". Часто чуємо російське слівце "капєц", причому навіть від людей старшого віку. У гуцулів кaпець - це вовняна груба шкарпетка. Для заміни російських вульгаризмів уживаються слова "фігня", "пофіг", "нафігa", "йо-ма-йо", "йо-пе-ре-се-те" та інші. Часто можна почути слово "вопше" (спотворене російське "вообще") чи "вопшем", яке вживають переважно замість підсумкового слова "отже", "отож". Менш поширені слова: "круто", "тупо", "припух", "прікол", "облом", "даже", "іменно", "напряжно", "конкрєтно" та інші. Нерідко можна почути вставне словечко "вот" або "вот-вот". Так само часто дехто використовує російське "допустім".
Як же позбутися цього "сміття"? Найперше - у людини має бути мотивація. Також слід визначити психологічні причини вживання слів-паразитів та усвідомити, чому ми їх говоримо. Людину, захоплену розмовою, можна записати на диктофон, а потім дати прослухати запис. Якщо ж вона не помічає вживання слів-паразитів, треба попросити друзів чи колег, аби вони стежили за мовленням і подавали якийсь сигнал, наприклад, плескали в долоні. Коли говорите слово-паразит, можна вщипнути себе або стиснути кулак. Таких слів можна позбутися завдяки больовому синдрому. Ще один спосіб -слова-паразити виписати, а папірець розірвати чи спалити. Для дітей дієвою буде ігрова форма. Один маленький хлопчик часто говорив "блін", та щоразу, як він це казав, мама змушувала його кукурікати. Дитину відучили від слова-паразита за тиждень.
На своїх уроках іноді, чуючи в учнів слова-паразити, рекомендую їм записати їх та дошці та проаналізувати їх недолугий вигляд та звучання, сміючить на своїми помилками, ми не даємо їм шансу на повторення)))